fbpx

Drevená podlaha vnesie do každého interiéru skutočný dotyk prírody. A aj keď sa jedná o materiál, ktorý vydrží takmer všetko, nie je na škodu venovať mu trochu starostlivosti. Takto bude sprevádzať nielen Vaše kroky, ale aj kroky Vašich detí a vnúčat.

Zamerajte sa na prevenciu

Nemusíte byť vášnivými sťahovačmi nábytku. Aj v bežnej domácnosti dostáva podlaha poriadne zabrať. Odsúvanie stoličiek od stola, hľadanie najlepšieho miesta pre kreslo a ďalšie činnosti môžu po čase poškriabať aj tú najodolnejšiu podlahu. Pritom stačí  na nohy nábytku nalepiť obyčajnú filcovú podložku, ktorú kúpite za pár centov v každom hobby markete. Pokiaľ máte drevenú podlahu hneď za vstupnými dverami, nezabudnite tiež na rohožku a po príchode dbajte na starostlivé očistenie topánok.

Drevo má rado stabilnú klímu v miestnosti. Teplota by sa mala pohybovať v rozmedzí 16–25 °C a vlhkosť vzduchu medzi 40–60 %. Pozor si dajte najmä na suché zimné mesiace. Pokiaľ vlhkosť dlhodobo klesne pod 40 %, dochádza k otvoreniu spár a tvorbe trhlín, pod 30 % dokonca môže nastať nevratná deštrukcia drevenej podlahy. Príliš suchý vzduch škodí aj nám ľuďom, vysušuje sliznice a môže spôsobiť respiračné ochorenie. V takom prípade je vhodné siahnuť po zvlhčovači.

Na čistenie používajte špeciálne prípravky priamo od výrobcu

Dobrý výrobca pozná každý detail svojich podláh a presne vie, čo je pre ich podlahy najlepšie. Preto rozhodne odporúčame dodržiavať ich pokyny a používať špeciálne čistiace a ochranné prostriedky vyvinuté špeciálne pre vybranú podlahu.

Špeciálne prostriedky sú navrhnuté tak, aby nielen čistili, ale zároveň sa starali o drevo a chránili ho pred vonkajšími vplyvmi. V ponuke nájdete spreje, ktoré môžete nastriekať rovno na podlahu, varianty riediteľné vodou, údržbové oleje a ďalšie. V prípade záujmu sa na nás stačí obrátiť, veľmi radi Vám odporučíme konkrétny produkt.

Starostlivosť o olejované podlahy

Olejované podlahy vyžadujú síce trochu viac starostlivosti, ale odmenia sa Vám svojim prírodným vzhľadom a umožnia Vám ľahko opraviť aj prípadné poškodenie. Podlahu je vhodné ihneď po montáži znovu naolejovať. Podlahu pravidelne čistite špeciálnym mydlom na olejované podlahy, aby bol povrch podlahy stále plne chránený. Raz ročne podlahu znova oživte olejom. Táto starostlivosť zaistí podlahe stále krásnu farbu. Poškodenie olejovanej podlahy je možné prebrúsiť iba lokálne a znovu naolejovať. Pri lakovanej podlahe je v takom prípade potrebné ošetriť celú miestnosť.

Malý škrabanec ľahko zmizne pomocou opravného pera alebo vosku

Niektoré značky vyvinuli pre svoje podlahy i špeciálne opravné perá, pomocou ktorým ľahko zacelíte drobné škrabance. Vyberať môžete z niekoľkých variantov podľa odtieňa podlahy. Po aplikácii sa do škrabancov nedostane prach a nečistoty,  a tak si nikto nič nevšimne.

V prípade prasklín a hlbších dier siahnite po opravnom vosku. V priebehu niekoľkých sekúnd ho roztopíte a nalejete do poškodenej oblasti. Potom len odstráňte prebytočný materiál a je hotovo.

Ani rozsiahlejšie poškodenie nemusí byť katastrofa

Niekedy to jednoducho nevyjde a nastane situácia, v ktorej pero a ani vosk nepomôžu. Niektorí výrobcovia však mysleli na všetko, napríklad niektoré prevedenie zámku Uniclic umožňuje výmenu lamely uprostred miestnosti. Výrobca Parky vyvinul špeciálny mechanický nástroj bulldog, pomocou ktorého pri plávajúcom položení podlahy je možné vymeniť lamelu bez rozobratia celej podlahy.

Vždy však odporúčame zvážiť montáž celoplošným lepením k podkladu; získate o triedu kvalitnejšiu podlahu s tlmenou akustikou krokov, ktorá nevŕzga, nepraská a krásne sa napája na dlažbu bez rušivých prechodových profilov. Odborník potom dokáže prekvapivo rýchlo eventuálne poškodenú lamelu vyseknúť a nahradiť za novú.

Pokiaľ si neviete rady, ako vzniknutú situáciu riešiť, nebojte sa nám napísať. Veľmi radi Vám poradíme a odporučíme postupy, vďaka ktorým Vám bude drevená podlaha spoľahlivo a dlho slúžiť.