fbpx

Potrebovala by Vaša domácnosť vynoviť? Začnite pekne od podlahy! Zamerajte sa na výhody a nevýhody jednotlivých materiálov a vyberte taký, ktorý naplní všetky Vaše predstavy. Na výber máte tri základné typy podláh – drevenú, laminátovú a vinylovú.

Laminátová môže prekvapiť

Nebudeme si nič nahovárať – nová podlaha je významná investícia, ktorá znateľne zasiahne rodinný rozpočet. Aj z tohto dôvodu pri výbere siahne mnoho ľudí po laminátovej podlahe. Nielen, že máte na výber nepreberné množstvo dekorov, jedná sa aj o cenovo dostupnú variantu. Meter štvorcový totiž dokážete zaobstarať doslova za pár eur a poteší Vás tiež jednoduchá údržba. Montáž je veľmi jednoduchá – s trochou zručnosti ju zvládnete sami a môžete ju bez problémov položiť aj na podlahové kúrenie.

Kto by si neželal, aby mu podlaha dlho a dobre slúžila. Občas je ale treba presunúť nábytok, deti sa rady na podlahe hrajú a často nám na ňu niečo spadne. Laminátové podlahy sú voči týmto vplyvom veľmi dobre odolné, ale ak sa Vám ju napriek tomu podarí poškodiť, nastáva problém. Laminát totiž nemôžete renovovať a ani opraviť drobné vady a škrabance. V prípade problému teda musíte vymeniť celú lamelu.

Veľký pozor si dávajte na vodu. Laminát má totiž tendenciu vo vlhkom prostredí krútiť sa a napučiavať. Stačí jedna havária umývačky a čaká Vás celková výmena. Preto sa vyplatí investovať o niečo viac do laminátov, ktoré majú vyššiu ochranu pred vlhkom a pri menších nehodách podlahu ochránia.

Kvalitnejšie laminátové podlahy sa tiež môžu pochváliť dekormi, ktoré vydarene napodobňujú drevené podlahy a ich štruktúru. Na prvý pohľad teda neodhalíte, že nejde o drevo. Investícia do podlahy, ktorá viac vydrží a aj lepšie vyzerá, sa teda určite oplatí.

Za zmienku stojí horšia zvuková izolácia laminátových podláh, ktorá sa prejaví najmä, ak kupujete podlahu do bytu. Znížiť prenos zvukov pomôže dobre vybraná podložka pod podlahu.

Vinylová podlaha ustojí aj taliansku domácnosť

Život sa má žiť naplno. Presne to je krédom vinylových podláh, ktoré sú vyrobené zo syntetického materiálu. Sú mimoriadne odolné proti nárazom a škvrnám, a ich odolnosť voči vode Vás poteší. Oproti laminátu skvele pohlcujú zvuk a sú naozaj príjemné nielen na chôdzu, ale aj pre deti na hranie.

Sú vhodné na podlahové vykurovanie a pokiaľ si vyberiete kvalitnú značku, získate veľmi stabilnú podlahu, ktorá si uchová svoj tvar a odolá priamemu slnečnému žiareniu. Zároveň sa nemusíte báť podpätkov alebo zvieracích pazúrikov – ak teda nechováte tigra. My sme stavili na značky, ktoré vynikajú jednoduchou montážou, dobrou odolnosťou a absolútne jednoduchým používaním.

A nevýhody? Predsa len to nie je drevo s jeho nádhernou vôňou a 3D efektom. Vinyl zvyčajne trpí častým opakovaním rovnakých lamiel v ploche. Nájdu sa ale výrobcovia, ktorí tento problém riešia použitím väčšieho počtu jedinečných lamiel. Pokiaľ však hľadáte jedinečnosť a skutočný dotyk prírody, nie je čo riešiť.

vynil

Drevená podlaha lahodí nielen oku

Kto by nemiloval drevo? Každá jeho časť je unikátna a podlaha z dreva navodí to pravé teplo domova. Jej montáž a údržba nemusí byť výrazne zložitejšia, ako v prípade laminátu a vinylu. Drevo je obľúbené nielen pre svoju udržateľnosť, ale aj pre svoju pevnosť a dlhú životnosť pri správnom zaobchádzaní.

S drevenou podlahou si kupujete skutočný kus prírody do svojho domova. Neexistujú žiadne dva identické stromy, a preto je každá podlahová lamela unikátna. Došľap na takú podlahu je vďaka prirodzenej elasticite dreva nesmierne príjemný a uvoľňujúci.

Vlastnosti podlahy, montáž, údržba a cena veľmi závisia od typu drevenej podlahy. Masívne podlahy sa musia k podkladu prilepiť a ich odolnosť závisí od typu zvoleného dreva. Prípadné poškodenie je možné opraviť prebrúsením, to však môže byť trochu náročnejšie. Podlahy bohužiaľ nie sú vhodné na podlahové vykurovanie.

Trojvrstvové drevené podlahy je možné vďaka ich väčšej rozmerovej stabilite nielen celoplošne nalepiť, ale aj jednoducho položiť plávajúcim spôsobom a do hrúbky 15 mm použiť aj na podlahové kúrenie. Údržba závisí od zvolenej povrchovej úpravy.

Z hľadiska odolnosti voči mechanickému poškodeniu i vode, jednoduchosti údržby a využitia na podlahovom vykurovaní, je najvýhodnejšia dyhová drevená podlaha. Je tiež veľmi tenká a preto sa hodí aj pri rekonštrukciách.

Pri drevených podlahách sa stretnete s trochu vyššou cenou. V našej ponuke ale nájdete aj varianty z dyhového dreva, ktoré zoženiete za cenu vinylu.

drevo